Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Systemy grzewcze

Projektując dom, musimy zdecydować się na jakieś rozwiązania grzewcze. Istnieją różne rodzaje systemów grzewczych. Zastanówmy się więc, jakie systemy grzewcze możemy zakładać w domach jednorodzinnych.

Rodzaje systemów grzewczych

Instalacje grzewcze możemy podzielić na nisko, średnio i wysokotemperaturowe. Do tych pierwszych zaliczamy ogrzewanie podłogowe wodne, do kolejnych instalacje z grzejnikami. Wiele osób łączy różne rozwiązania grzewcze. Np. jedne pomieszczenia ogrzewa za pomocą grzejników, a inne popularną podłogówką.

Systemy grzewcze

Systemy grzewcze

W zależności od rodzaju, jedne instalacje grzewcze lepiej działają z pompą ciepła (niskotemperaturowe), inne z kotłem na paliwo stałe (wysokotemperaturowe) lub kondensacyjnym (średniotemperaturowe).

Omawiając rodzaje systemów grzewczych, nie można zapomnieć, że są też elektryczne systemy grzewcze. Ogrzewanie podłogowe może poza wodnym być właśnie elektryczne. Elektryczne systemy grzewcze, to również panele grzewcze ścienne lub sufitowe czy grzejniki z ciepłym nadmuchem.

Systemy grzewcze w domach jednorodzinnych możemy też podzielić ze względu na rodzaj źródła ciepła czyli np: olejowe, gazowe, elektryczne, węglowe. Albo też ze względu na sposób rozprowadzania ciepła: wodne, parowe, powietrzne, elektryczne. Niewątpliwie większy komfort cieplny zapewniają systemy grzewcze oparte na promieniowaniu, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe. Powodują bardziej równomierny i korzystniejszy dla człowieka rozkład ciepła w pomieszczeniach.

Jednak wpływ na decyzję o wyborze systemu grzewczego mogą mieć też inne czynniki. Jednym z najważniejszych jest kwestia finansowa. Ceny wykonania instalacji, a także ich późniejszego użytkowania znacząco się od siebie różnią. Ważne jest też to, na ile instalacja będzie wymagała obsługi. Im bardziej jesteśmy zajęci, tym chętniej inwestujemy w jak najmniej obsługowe instalacje. Warto więc rozważyć swój wybór pod różnymi kątami, żeby potem po prostu cieszyć się ciepłem we własnym domu.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować: sterowanie temperaturą domu, łuk do rurek ogrzewania, rodzaje podłogówki.