Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Sterowanie temperatury domu

Niestety pogody nigdy nie da się przewidzieć ze 100 procentową skutecznością. Każdy wie, że jest ona bardzo zmienna w naszym kraju szczególnie w sezonie jesienno-zimowym kiedy musimy ogrzewać nasze domy. Częstym zjawiskiem jest przegrzewanie naszych mieszkań co często sprawia, że domownicy są podatni na różne przeziębienia i choroby.

By uniknąć tych nieprzyjemności warto zainwestować w zautomatyzowanie naszej instalacji grzewczej, gdzie będziemy mogli w prosty sposób sterować temperaturą panującą w naszym domu. Na czym to polega? Jak wiemy temperatura w kaloryferach nie może być zbyt niska ponieważ nie będzie w stanie ogrzać naszych pomieszczeń, ani za wysoka bo może doprowadzić to do awarii instalacji centralnego ogrzewania. A zautomatyzowanie instalacji ogrzewania doprowadzi do ustabilizowania temperatury czynnika grzewczego.

Aby móc sterować temperaturą, musimy zamontować termostat, którego zadaniem będzie ograniczać dostęp powietrza co z kolei powoduje, że będzie spalać mniej paliwa w kotle na przykład drewna czy węgla; a jeśli posiadamy kocioł na paliwa płynne to termostat ograniczy dopływ paliwa. Możemy go też zamontować w pompach ciepła i wtedy jego zadaniem będzie odłączanie zasalania w sprężarce. Tak więc dzięki termostatowi możemy dostosować temperaturę w naszym domu: podwyższać ją lub obniżać niezależnie od posiadanego kotła.

Sterowanie temperaturą domu Katowice

Sterowanie temperaturą domu Katowice

Zapewne jednak termostat nie jest w pełni automatyczny, a i my sami zazwyczaj będziemy obniżać temperaturę gdy będzie już zbyt gorąco i podwyższać gdy już poczujemy zimno. W zasadzie sam termostat nie jest więc żadnym wielkim udogodnieniem. Oczywiście istnieją również inne rozwiązania grzewcze, które pozwolą nam w pełni kontrolować temperaturę z pewnym wyprzedzeniem.

Należy wtedy wszystkie regulatory temperatury połączyć w jeden dzięki zintegrowanemu systemowi sterowania. Taki regulator można zamontować nawet w każdym pomieszczeniu i w każdym z nich oddzielnie zaprogramować jaka ma być w nim temperatura. A całym system w naszym będziemy sterować przy pomocy jednego urządzenia może to być nasz telefon, laptop czy tablet. Możemy więc kontrolować temperaturę w naszym domu nie tylko w nim będąc ale również przed wyjściem z pracy do domu czy w czasie z powrotu z dłuższego wyjazdu z rodziną. Miło więc pewnie wrócić z urlopu i pomimo nieciekawej pogody na zewnątrz wrócić wprost do ogrzanego i przytulnego mieszkania.

Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest oszczędność gdyż nie ogrzewamy mieszkania wyższą temperaturą gdy nikogo w nim nie ma dzięki czemu zużycie danego paliwa kotle centralnego ogrzewania na pewno się zmniejszy co zauważymy w naszych rachunkach.

Automatyzację centralnego ogrzewania można połączyć w cały projekt inteligentnego domu dzięki czemu będziemy mogli przy pomocy jednego urządzenia sterować wieloma urządzeniami naszego domu zaczynając od świateł, rolet poprzez, radio telewizję, klimatyzację itd.


Jesteś zainteresowany nabyciem wyżej opisanej technologii sterującej ogrzewaniem lub chcesz się dowiedzieć więcej? Skontaktuj się  z nami i zdobądź darmową wycenę. W międzyczasie polecamy też sprawdzenie innych naszych artykułów opublikowanych na blogu: układanie ogrzewania podłogowego, zalety podłogówki, łuk do ogrzewania.