Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Rodzaje podłogówki

Jak pewnie większość z nas usłyszała już o ogrzewaniu podłogowym. Czy jednak wiemy jakie są jego zalety i dlaczego jest ono co raz częściej spotykanym system ogrzewania w naszych domach? Poznaj tez podstawowe rodzaje podłogówki.

Zapewne każdy docenia inną zaletę podłogówki, a jest ich przynajmniej kilka. Wiele osób poszukujących jak najbardziej ekonomicznych metod ogrzewania na pewno natknęło się na wymienione systemy ogrzewania podłogowego. Oszczędności w przypadku korzystania z tego systemu wynikają z tego, że nasz dom można ogrzać przy pomocy niższej temperatury grzejnej, a tak zwany komfort grzewczy można uzyskać przy temperaturze czynnika grzewczego niższego nawet o 2°C. Co nam jeszcze daje ogrzewanie podłogowe poza pieniędzmi, które zostaną w naszym portfelu? M.in. przestrzeń – ponieważ wszystkie elementy systemu ogrzewania ukryte są pod podłogą, mamy możliwość pełnej aranżacji naszych pokoi, gdzie niemu simy się martwić o miejsce dla kaloryferów itd.

Pewną zaletą jest też to, że to cała podłoga jest naszą powierzchnią grzewczą i jest ona najcieplejszym miejscem, a pionowy rozkład ciepła jest bardzo korzystny la ludzkiego organizmu. W przypadku kaloryferów mamy sytuację odwrotną czyli niższą temperaturę przy podłodze, a wyższą pod sufitem.

Rodzaje ogrzewania mieszkania i domu podłogówką

Istnieje kilka rodzajów ogrzewania podłogowego, które różnią się przede rodzajem energii jakiej musimy dostarczyć do systemu ogrzewania:

  • ogrzewanie podłogowe elektryczne – za ogrzewanie pomieszczeń domowych odpowiadają tutaj przewody grzewcze lub maty grzejne. Przewody te rozgrzewają się pod wpływem przepływu prądu.
  • ogrzewanie podłogowe wodne – system ten składa się z rur przez które płynie ogrzana woda. Wodne ogrzewanie podłogowe do domu sprawdzi się przy kotle grzewczym jak i zasilaniu pompą ciepłą czy kolektorem słonecznym. System ten zalecany jest do ogrzewania domów posiadających centralne ogrzewanie.
  • ogrzewanie podłogowe powietrzne – system ten działa za pomocą pieca nadmuchowego lub nagrzewnic, które wtłaczają powietrze pod ciśnieniem wprost do rur umieszczonych w podłodze. Ten konkretny typ ogrzewania podłogowego dostępny jest u nas i to w różnych wariantach. Podstawowym podziałem będzie tu wyróżnienie podłogówki w zabudowie suchej* i mokrej – w zależności od zapotrzebowania inwestora. Jeśli planujesz ułożenie podłogówki i nie wiesz jaki rodzaj wybrać, zgłoś się do nas. Nasz konsultant nie tylko załatwi to za Ciebie, ale również dostarczy darmową kalkulację kosztów.
Rodzaje ogrzewania mieszkania i domu podłogówką

Rodzaje ogrzewania mieszkania i domu podłogówką

Rodzaj ogrzewania podłogowego najlepiej jest dobrać w czasie kiedy projektujemy lub remontujemy nasze mieszkanie. Często wybór wykończenia naszej podłogi (drewniane, kamienne, kafelki itp.) determinuje jaki system ogrzewania podłogowego możemy wybrać. Każdy materiał różni się od siebie przewodnictwem cieplnym dlatego też czasem warto się zastanowić czy w danym pomieszczeniu warto instalować ogrzewanie podłogowe tak by mogło ono działać w miarę sprawnie i dostarczać odpowiednią ilość ciepła.

Obecnie istnieje możemy zamontować podłogówkę praktycznie w każdym pomieszczeniu i praktycznie pod każdym rodzaje podłóg: drewniane, panele, kafelki, lub kamień pod każdą z nich możemy cieszyć się z ogrzewania podłogowego – oczywiście spełniając przy ich montażu odpowiednie warunki.

Pod względem oporów cieplnych najlepszymi rodzajami są podłogi kamienne i z płytek ceramicznych. Ich drugą zaletą jest również dobre przewodnictwo cieplne. Dzięki temu możemy położyć na przykład kafelki w łazience i mieć zamontowane ogrzewanie podłogowe.

Trochę gorzej sprawa ma się z podłogami drewnianymi i panelami. Przede wszystkim zwracajmy uwagę czy dane drewno lub panel są przeznaczone do użytku przy podłogówce, podobnie musimy postąpić w przypadku lakierów i materiałów przeznaczonych do montażu. A najważniejsze jest to by grubość desek czy paneli nie była zbyt wielka tak byśmy mogli odczuwać przyjemne ciepło od stóp aż po sufit.


Sprawdź też inne tematy z naszego bloga: sterowanie temperaturą domu, łuk do rurek ogrzewania, inteligentny dom.

*Na zdjęciach reprezentowane jest ogrzewanie podłogowe wodne w suchej zabudowie w wybranym systemie.