Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Gdzie zamontować ogrzewanie podłogowe

Zimą zwykle marzymy, żeby, gdy jesteśmy w domu, naszym nogom było równie ciepło, jak naszym głowom. Odpowiedzią może być ogrzewanie podłogowe.

Rozkład temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu

Tradycyjne centralne ogrzewanie to coś, bez czego wielu ludzi nie wyobraża sobie życia. Ma jednak szereg wad, na których czele bez wątpienia stoi nierównomierny i niezdrowy rozkład temperatur w pomieszczeniach. Kiedy powietrze opływa gorący grzejnik, rozgrzewa się, przez co staje się lżejsze, i płynie do góry. W efekcie najcieplej jest tam, gdzie nie ma z tego żadnego pożytku: pod sufitem. W połowie wysokości pomieszczenia jest już o kilka stopni chłodniej, a podłoga zwykle pozostaje po prostu zimna.

W przypadku ogrzewania podłogowego, niezależnie od tego, czy jest to ogrzewanie wodne, czy elektryczne, źródłem ciepła nie jest kaloryfer, a podłoga. Takie ogrzewanie jest nazywane niskotemperaturowym, ponieważ podłoga jest nagrzewana do najwyżej 26 stopni Celsjusza – przy wyższych temperaturach jej ciepło jest odbierane jako nieprzyjemne. W miarę oddalania się od podłogi temperatura powietrza stopniowo spada, co jednak jest korzystne: osoby, przyjmujące pozycję pionową, czyli, najczęściej, poruszające się po mieszkaniu, czują się lepiej, gdy nie jest im zbyt gorąco. Kiedy siadają, albo kładą się, przenoszą się w strefę o stopień, czy dwa cieplejszą, więc nie zaczynają marznąć. Małe dzieci przebywają w temperaturze nieco wyższej, niż ich rodzice.

Gdzie zainstalować ogrzewanie podłogowe

montaż ogrzewania podłogowego sanderWłaściwości ogrzewania podłogowego sprawiają, że jest chętnie instalowane w łazienkach i kuchniach, czyli w pomieszczeniach, w których podłogi zwykle są wykładane kafelkami. Znacznie rzadziej stosuje się je w pozostałych pomieszczeniach. Tymczasem ogrzewanie podłogowe nie tylko może być używane w całym domu, lub mieszkania, ale w dodatku potrafi w ogromnym stopniu podnieść jego komfort. Już od dawna w sprzedaży są nie tylko wylewki podłogowe, doskonale współpracujące z ogrzewaniem podłogowym, ale także różnego rodzaju podłogi, oraz wykładziny i dywany, które dobrze przekazują ciepło. Dzięki temu, decydując się na ciepłe podłogi, nie trzeba rezygnować ze stąpania po podłożu miękkim i tłumiącym hałasy.

Ale dodatkową korzyścią z zastosowania ogrzewania podłogowego jest możliwość dostosowania go do potrzeb mieszkańców. Nie ma powodu, dla którego całe mieszkanie musiałoby być ogrzewane w równym stopniu. Zarówno rury, doprowadzające ciepłą wodę, jak i przewody elektryczne, które znajdą się pod podłogą, mogą być układane rzadziej lub gęściej, sprawiając, że pewne miejsca będą osiągały wyższą temperaturę, a inne niższą od średniej.

Podłogówka w sypialni, kuchni, salonie

Typowym przykładem może być sypialnia, w której najważniejsze będzie zapewnienie ciepła podczas snu, dlatego elementy grzewcze powinny zostać ułożone najgęściej pod łóżkiem, i w miejscach, przez które mieszkańcy przechodzą do drzwi i do łazienki. Reszta podłogi może być chłodniejsza.

W kuchni warto przygotować najcieplejsze miejsca przy blacie kuchennym i zlewozmywaku – przy kuchni, która podczas gotowania sama staje się źródłem ciepła, wystarczy średni poziom, a pod szafkami kuchennymi, i lodówką korzystniej będzie pozostawić podłogę nieogrzaną. Jeżeli kuchnia jest połączona z jadalnią, kolejne ciepłe miejsce powinno znaleźć się pod stołem, i dookoła niego.

W salonie najcieplejsza powinna być podłoga tam, gdzie zostaną postawione miejsca do siedzenia, a pod sprzętem elektronicznym, czy gablotką z kolekcją szkła artystycznego może być zimniejsza.

O ile w tradycyjnych mieszkaniach i domach normą jest przystosowywanie się do zastanych warunków, ogrzewanie podłogowe umożliwia odwrotne podejście: jeżeli tylko właściciele mają konkretne wyobrażenia, jakie ustawienie każdego sprzętu byłoby najlepsze, mogą dostosować ogrzewanie tak, żeby przy właśnie tym ustawieniu zapewnić sobie maksimum wygody. Jedyne, co trzeba zrobić przed montażem ogrzewania podłogowego, to przemyśleć, w którym miejscu powinny znaleźć się: kanapa, ulubiony fotel, biurko, miejsce do leżenia dla domowego zwierzątka, i tropikalna roślina doniczkowa.