Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Cena pompy ciepła Katowice

Jaką pompę ciepła wybrać – rodzaje, ceny, opłacalność

Aktualnie pompy ciepła to bardzo gorący temat. Każdy kto zaczyna się zastanawiać nad jej montażem w swoim domu powinien na początku zainteresować się nad rodzajami takich pomp i dobranie odpowiedniej do swoich potrzeb oraz możliwości. Energia takiej pompy może pochodzić z: gruntu (energia geotermalna), powietrza (energia aerotermalna) lub wody (energia hydrotermalna). Jak to działa? Pompa taka wymusza obieg ciepła między np. gruntem a systemami cieplnymi w domu przez co zapewnia odpowiednie ogranie powierzchni budynku.

Koszt pomp ciepła

pompa ciepła cena

Ceny instalacji takiego ekologicznego źródła ciepła są zależne od typu pompy, jej mocy, powierzchni, która ma być ogrzewana oraz tego jak wiele trzeba zmienić w budynku aby taka pompa mogła prawidłowo działać. Najniższa cena pompy ciepła jaką możemy znaleźć w Internecie to około 10 tysięcy złotych, jednak jest to tylko koszt częściowy. Po podliczeniu całości, zwracając uwagę na jakość użytych części oraz wydajność pompy, ceny pomp ciepła pobierających energie z gruntu wraz z kompleksowym ich założeniem zaczynają się od 50 tysięcy złotych wzwyż, natomiast opcja pompy powietrznej to koszt między 15 a 20 tysięcy złotych. Co ważne pojawiła się możliwość dotacji na zakup i montaż tych urządzeń.

Czy pompy ciepła są opłacalne?

Mimo pozornie wysokich kosztów montażu pomp ciepła jest to niezwykle opłacalna opcja ogrzewania. Dobrze dobrana i zamontowana pompa może działa od 25 do nawet 50 lat! Po jej wyeksploatowaniu ponosimy już tylko koszt kolejnego urządzenia. Pompa taka jest niezwykle tania w eksploatacji ponieważ,  aby wyprodukować 1 kW energii cieplnej potrzebuje zaledwie 0,24 kW energii elektrycznej. Pozostała część, czyli 0,76 kW energii pochodzi z ciepła pozyskanego z gruntu, powietrza lub wody. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła warto zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku.

Cena pompy ciepła – Katowice

Planujesz montaż pompy ciepła w swoim domu? Poznaj ofertę pomp ciepła Sander i zapytaj o darmową wycenę systemu dopasowanego do Twoich potrzeb!