Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to w ostatnich kilku latach zyskująca znacznie na popularności forma wentylacji w budynkach, głównie wykorzystywana w domach mieszkalnych. Dlaczego zyskuje na popularności? Otóż dzięki kilku istotnym zaletom, z których na plan pierwszy wybija się ekonomiczność.

Ile kosztuje rekuperator?

Wysokie koszty ponoszone na opłaty za energię mobilizują użytkowników do jej oszczędzania. Stąd też ogromna popularność wszystkich tych systemów, które pozwalają zaoszczędzić choć odrobinę wykorzystywanej energii. Nic więc dziwnego, że 50% oszczędności w poborze energii sprawiają, iż rekuperator zyskuje coraz to szersze grono zwolenników. Na pewne ograniczenia popularności rekuperatora wpływa jedynie jego cena, która w wielu wypadkach jest dość wysoka. Jednakże to ile kosztuje rekuperator uzależnione jest w dużej mierze jego konkretnymi parametrami i dodatkowymi możliwościami. Standardowy model, spełniający główny nurt założeń, jakie posiada wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła kosztuje w okolicach 10 tysięcy złotych. Niestety suma ta musi być jeszcze uzupełniona o dodatkowe środki finansowe ponoszone na stworzenie całej instalacji współpracującej z rekuperatorem.

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Nakłady finansowe zwiększają się dodatkowo w momencie, gdy system rekuperacji planujemy założyć w starym, bądź już istniejącym budynku. Niestety przystosowanie budynku już istniejącego wraz z generalnym remontem to stanowczo większe koszty, niż założenie takiej samej instalacji w budynku dopiero co powstającym.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zalety

Zalety rekuperatora to jednak nie tylko oszczędności w wykorzystaniu poboru energii, poprzez odzysk ciepła z powietrza wydalanego z pomieszczenia. Istotną zaletą tej formy wentylacji jest otrzymywanie świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. Filtry zamontowane wewnątrz rekuperatora, przez które przechodzi strumień powietrza wwiewanego do pomieszczeń zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne takie jak kurz czy pyły, ale także CO2 oraz pleśnie, bakterie i wirusy.

Instalacje podłogowe Katowice

Jednym z popularniejszych systemów grzewczych są obecnie różnego typu instalacje podłogowe. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje się obecnie zarówno w budownictwie nowoczesnym, jaki przy remontach starych budynków mieszkaniowych. Instalacje podłogowe to część powierzchniowych systemów grzewczych, do których poza popularną podłogówką zalicza się również ogrzewanie ścienne i sufitowe. Na rynku budowlanym spotkamy także różne rodzaje samego ogrzewania podłogowego. Generalną różnica przy poszczególnych typach jest rodzaj wykorzystywanego czynnika grzewczego. Najpopularniejsze typy instalacji podłogowych to ogrzewanie wodne, które kusi inwestorów dobrą ceną oraz łatwością obsługi. Innym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego jest podłogówka elektryczna. Ta z kolei także ma swoje niepodważalne zalety.

Jaką podłogówkę wybrać?

Wybór między ogrzewaniem wodnym i elektrycznym to podstawowa decyzja, jaką musi podjąc inwestor przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych czy budowlanych. Poszczególne typu instalacji różnią się od siebie tak znacznie, iż decyzja o ich założeniu musi być podjęta bardzo wcześnie.

instalacje podłogowe katowice

Ogrzewanie podłogowe wodne a elektryczne

Instalacja wodna wymaga sporej ilości miejsca. Przy jej instalacji trzeba brać pod uwagę, że w całości będzie zatapiana w wylewce jastrychowej, co zabierze dodatkowe centymetry podłogi, a w zamian dorzuci kilogramy wagi, np. dla stropów. Z tego też względu nie zawsze, szczególnie przy starszych budynkach lub w blokach, jej położenie może okazać się niemożliwe. W takim wypadku można rozważyć założenia instalacji elektrycznej, której cienkie maty grzewcze nie wymagają grubej warstwy wylewki i odpowiadają nośności większości stropów. Niestety ogrzewanie systemem połogowym związanym z poborem energii elektrycznej jest kosztowne. Koszty eksploatacji takiego systemu na całości podłóg w przeciętnym metrażu mogą być horrendalne, stąd też dość powszechna praktyka montowania ogrzewania elektrycznego jedynie w niewielkich pomieszczeniach, takich jak łazienki czy wiatrołapy.

Instalacje podłogowe Katowice

To, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać jest więc w dużym stopniu uzależnione nie tylko od subiektywnego wyboru inwestora, ale od jego możliwości finansowych, jak również stanu i możliwości technicznych budynku. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją ogrzewania podłogowego w Katowicach lub na terenie Śląska, to skontaktuj się z nami! Wypełnij formularz kontaktowy a otrzymasz zupełnie darmową wycenę systemu podłogówki!

System inteligentnego domu Katowice

Rozwiązania smart home w XXI wieku stają się coraz bardziej modne i popularne, zarówno w domach jednorodzinnych, jak też w mieszkaniach w bloku. Więcej osób decyduje się w inwestycję w inteligentny dom, ponieważ daje on wygodę i możliwości nieporównywalne z niczym innym, a jego ceny stają się coraz bardziej przystępne praktycznie z dnia na dzień. Czym jest inteligentny dom? Wprowadzeniem nowoczesnych technologii w życie codzienne. Sprawieniem, aby to nasze mieszkanie troszczyło się o nas, nie my o nie. Zautomatyzowaniem możliwie jak najwięcej systemów, instalacji i urządzeń znajdujących się w domu, aby sterowanie domem było szybkie i intuicyjne, nie zabierało zbędnego czasu ani pieniędzy.

Continue Reading →

Wady ogrzewania podłogowego

Popularne ogrzewanie podłogowe to jeden z częściej wykorzystywanych systemów grzewczych w nowoczesnym budownictwie. Wszechstronne zalety tego typu instalacji przyciągają potencjalnych inwestorów, a także sprawiają, iż instaluje się go w coraz większej liczbie budynków. Jednakże rozwiązanie to ma także pewne wady. Aby móc wybrać optymalne rozwiązanie dla własnego budynku, konieczne jest dokładne zorientowanie się we wszystkich możliwych argumentach za i przeciw.

Continue Reading →

Ogrzewanie gazowe podłogowe

Ogrzewanie budynku mieszkalnego, czy to mieszkania czy domu wolnostojącego to spory problem i bardzo ważna decyzja. Od rodzaju kotła i wyboru materiału grzewczego zależą późniejsze koszty eksploatacyjne całego systemu grzewczego. Rodzaje systemów grzewczych uzależnione są w dużej mierze od rodzaju materiału wykorzystywanego do uzyskania ciepła. Do najpopularniejszych materiałów grzewczych w Polsce należy drewno opałowe. Stąd tez niezwykła popularność kotłów na drewno wśród instalacji grzewczych.

Continue Reading →

Rodzaje pomp ciepła

Ogrzanie całego domu jednorodzinnego wymaga wyprodukowania dużej ilości energii. Tym samym generuje to niewyobrażalnie wysokie koszty. Można je jednak znacząco obniżyć, decydując się na pompę ciepła. Ponadto, za jej pomocą można także ogrzać wodę. Jakie są rodzaje pomp ciepła? Jakie są między nimi różnice? Continue Reading →

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Poza korzyściami finansowymi płynącymi z korzystania z poprawnie zamontowanej i dobranej instalacji fotowoltaicznej, bardzo dużą część wydatków ponoszonych na cała instalację można zaoszczędzić już na początkowych etapach, takich jak np. zakup. Co jakiś czas powtarzają się różnorodne dofinansowania, krajowe oraz unijne na zakup fotowoltaiki. Dofinansowanie na fotowoltaikę to popularna forma otrzymywania dotacji na poprawienie jakości powietrza i zaoszczędzenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii. W celach wyznaczanych dotacjom do ogniw fotowoltaicznych znajduje się także obudzenie świadomości społecznej i pokazanie społeczeństwu, iż możliwym jest samodzielne i efektywne gospodarowanie własną energią elektryczną.

Continue Reading →

Koszt fotowoltaiki

Energia solarna to przyszłość, nowoczesne rozwiązania, które są proekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Energia słoneczna pochodzi ze środowiska, a więc jest źródłem bezpłatnym i niewyczerpalnym, jednak słońce świeci z różną mocą, czasami nie ma go wcale. Zmienia też swoje poleżenie w ciągu doby i podczas różnych pór roku. Wszystko to ma wpływ na działanie fotowoltaiki.

Continue Reading →

Piec elektryczny do podłogówki

Energia elektryczna wykorzystywana przy ogrzewaniu podłogowym coraz częściej stanowi przedmiot rozważań inwestorów. Dzieje się tak przede wszystkim przez wzgląd na pewne korzyści uzyskiwane tylko przy tej formie ogrzewania. Piec elektryczny do podłogówki zapewnia bardzo czyste i komfortowe użytkowanie ogrzewania centralnego. Nie są potrzebne osobne pomieszczenia do montowania kotła, składowania paliwa, takiego jak drewno czy węgiel czy zbiorników na gaz lub olej. Odpada też konieczność samodzielnego transportu i składowania materiałów do opalania.

Elektryczny piec jest ekologiczny

piec elektryczny do podłogówki

piec elektryczny do podłogówki

Ponadto uzyskiwana energia elektryczna jest czysta i ekologiczna, co sprawia, iż piec elektryczny do podłogówki wydatnie przyczynia się do dbania o poprawę stanu środowiska naturalnego. W pełni odpowiada on na potrzeby współczesnego świata, w którym smog staje się istotnym problemem.

Piec elektryczny centralnego ogrzewania może być także dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy w danym budynku mieszkalnym nie ma możliwości zrobienia przyłącza gazowego, a inwestor nie chce montować instalacji na paliwo stałe. Brak przyłącza gazowego to także spore oszczędności finansowe. Z tego względu krok taki rozważają także ci inwestorzy, który mają możliwość bezproblemowego wykonania przyłącza.

Ponadto piec elektryczny wykorzystuje się także często do ogrzewania domu letniskowego, gdzie nie ma potrzeby ogrzewania całorocznego na takim poziomie, aby móc zapewnić wysoki komfort cieplny.

Koszt elektrycznego pieca

Wśród zalet kotłów elektrycznych, można znaleźć także argument o niskim koszcie zakupu samego pieca. Zwykły piec elektryczny, wyposażony w podstawowy osprzęt, nie stanowi dużego wydatku, szczególnie, jeśli porównamy go z cenami kotłów gazowych czy na paliwo stałe. Nieco droższy jest piec elektryczny dwufunkcyjny, a na kolejnym pułapie cenowym znajduje się piec co akumulacyjny. Ten ostatni jednak pozwala niwelować wadę ogrzewania elektrycznego, jakim jest wysoki koszt samej energii elektrycznej. Piec ten działa na zasadzie pobierania energii w momencie obowiązywania tańszej taryfy energii i oddawania ciepła w trakcie reszty dnia.

Sprawdź również inne wpisy na naszym blogu, np. rodzaje podłogówki czy systemy grzewcze.