Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Inteligentny dom

Co raz częściej technika wychodzi naprzeciw nas i pozawala nam żyć co raz wygodniej. Nie ma więc co dziwić się, że nasze domy stają się co raz bardziej inteligentne. Oczywiście decydując się na stworzenie inteligentnego domu musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, ale jeśli lubimy niektóre rzeczy wykonywać przy pomocy jednego kliknięcia, a przy okazji jeśli lubimy nowinki techniczne to na pewno takiej decyzji nie pożałujemy.

Obecnie możemy zautomatyzować wiele urządzeń w naszym domu: od zarządzania ogrzewaniem i temperaturą w pomieszczeniach, poprzez włączanie i wyłączanie wentylacji i chłodzenia, możemy też sterować bramami wjazdowymi, zraszaczami ogrodowymi czy roletami, a nawet oświetleniem. Ogólnie dane przedmioty możemy zautomatyzować na dwa sposoby poprzez używanie urządzeń GSM (telefony, tablety lub też przez bluetooth) lub też poprzez urządzenia silnikowe stosowane w roletach czy bramach wjazdowych.

Oczywiście używanie tych inteligentnych technologii to nie tylko szpan przed znajomymi i komfortowe wykonywanie pewnych czynności. W ten sposób możemy zadbać również o bezpieczeństwo naszych najbliższych, a szczególnie małych dzieci. Faktem jest, że możemy wyłączyć na raz wszystkie urządzenia elektryczne AGD i RTV, ale oprócz tego możemy też na przykład odłączyć zasilanie w gniazdkach znajdujących się w pokoju naszego dziecka. Dzięki temu nie musimy się martwić, że nasza pociecha w czasie zabawy włoży coś do kontakty zrobi sobie krzywdę. Kolejną dość wymierną zaletą jest spadek kosztów za zużyty prąd – liczy się, że zaoszczędzimy około 15% zużytej energii, a przy elektrycznym ogrzewaniu spadek kosztów sięga nawet 40%. Można więc powiedzieć, że inwestycja ta powoli będzie się zwracać.

Inteligentny dom Katowice

Inteligentny dom Katowice

Jeśli właśnie budujemy dom lub jesteśmy w fazie jego projektowania to właśnie najlepszy czas na to by pomyśleć o montażu dodatkowej instalacji by w przyszłości móc inteligentnie sterować swoim własnym domem. Właśnie wtedy najlepiej jest zamontować dodatkową instalację elektryczną czyli ośmiożyłową skrętkę komputerową, którą doprowadza się w miejsca gdzie będą znajdowały się urządzenia elektryczne, łączniki i gniazdka. Warto więc pomyśleć wcześniej gdzie będą znajdowały się w domu dane sprzęty tak by można było rozłożyć wyżej wymieniony przewód.

Inteligentny dom to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale też informowanie swoich domowników o różnych parametrach. Możemy więc monitorować ile zużywamy energii elektrycznej, a nawet ile zużywa go jedno konkretne urządzenie. Możemy sprawdzić temperaturę w pomieszczeniu i oczywiście ją regulować i ustawiać jak ma się kształtować o danej porze. Możemy też ustawiać rolety by na przykład same podnosiły się o 8.00 rano, a opuszczały o 22.00. Nie musimy wszystkich rolet programować tak samo i inaczej ustawić godziny na parterze, a inaczej na piętrze.

Oczywiście wygoda i bezpieczeństwo w przypadku inteligentnego domu idzie w parze z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a późniejszymi oszczędnościami eksploatacyjnymi (np. na ogrzewaniu). Koszty są różne w zależności od tego co i ile urządzeń chcemy zautomatyzować dlatego cena montażu może wahać się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta tak zostało wspomniane wcześniej kiedyś się zwróci dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej.


Jesteś zainteresowany montażem inteligentnych instalacji sterujących domem lub mieszkaniem? Skontaktuj się z nami. Oferujemy między innymi inteligentną automatykę do sterowania ogrzewaniem w pomieszczeniach. Polecam również zapoznanie się z innymi materiałami zamieszczanymi na stronie: układanie ogrzewania podłogowego, zalety podłogówki.