Ogrzanie całego domu jednorodzinnego wymaga wyprodukowania dużej ilości energii. Tym samym generuje to niewyobrażalnie wysokie koszty. Można je jednak znacząco obniżyć, decydując się na pompę ciepła. Ponadto, za jej pomocą można także ogrzać wodę. Jakie są rodzaje pomp ciepła? Jakie są między nimi różnice?
Najpopularniejsze pompy ciepła
Liczba modeli pomp ciepła oraz wykorzystywanych w nich mechanizmów jest bardzo duża. Jednak najpopularniejszy podział pomp ciepła przedstawia się następująco:
-
powietrzna pompa ciepła
-
wodna pompa ciepła
-
gruntowa pompa ciepła
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Wszystkie rodzaje pomp ciepła potrzebują źródła energii, ażeby pozyskać ją do ogrzania czy to wody, czy też powietrza. Jedną z popularniejszych jest pompa powietrzna, która, jak sama nazwa wskazuje, pobiera energię z powietrza. Zwykle jest montowana tak, aby zabierać ciepło z powietrza na zewnątrz budynku. Oznacza to niestety, że zimą czasami jej działanie może zostać uniemożliwione. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy mróz jest bardzo silny. Inne rodzaje pomp ciepła nie mają zwykle tego problemu, jednak przewagą pompy powietrznej jest jej stosunkowo tani montaż.
Charakterystyka wodnej pompy ciepła
W przypadku wodnej pompy ciepła, źródłem energii zwykle jest woda gruntowa. Niestety, instalacja takiej pompy jest nieco bardziej skomplikowana. Tym samym zabiera więcej czasu oraz jest droższa. Niemniej jednak wodna pompa ciepła ma również wiele zalet. Za najważniejszą należy uznać nieprzerwane działanie przez cały rok. Niezależnie od temperatury powietrza, woda gruntowa jest wystarczająco ciepła, aby pompa mogła ją wykorzystać.
Gruntowa pompa ciepła
Pobierająca ciepło z ziemi gruntowa pompa ciepła pod wieloma względami jest podobna do wodnej. Rzecz w tym, że oba te rodzaje pomp ciepła trudno się instaluje i nie jest to tanie. Jednakże również zalety obu urządzeń są takie same. Rzecz w tym, iż można użytkować je przez cały rok, każdego miesiąca ponosząc zbliżone koszty.
Zobacz również: koszt fotowoltaiki, dofinansowanie na fotowoltaikę.