Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to w ostatnich kilku latach zyskująca znacznie na popularności forma wentylacji w budynkach, głównie wykorzystywana w domach mieszkalnych. Dlaczego zyskuje na popularności? Otóż dzięki kilku istotnym zaletom, z których na plan pierwszy wybija się ekonomiczność.

Ile kosztuje rekuperator?

Wysokie koszty ponoszone na opłaty za energię mobilizują użytkowników do jej oszczędzania. Stąd też ogromna popularność wszystkich tych systemów, które pozwalają zaoszczędzić choć odrobinę wykorzystywanej energii. Nic więc dziwnego, że 50% oszczędności w poborze energii sprawiają, iż rekuperator zyskuje coraz to szersze grono zwolenników. Na pewne ograniczenia popularności rekuperatora wpływa jedynie jego cena, która w wielu wypadkach jest dość wysoka. Jednakże to ile kosztuje rekuperator uzależnione jest w dużej mierze jego konkretnymi parametrami i dodatkowymi możliwościami. Standardowy model, spełniający główny nurt założeń, jakie posiada wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła kosztuje w okolicach 10 tysięcy złotych. Niestety suma ta musi być jeszcze uzupełniona o dodatkowe środki finansowe ponoszone na stworzenie całej instalacji współpracującej z rekuperatorem.

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Nakłady finansowe zwiększają się dodatkowo w momencie, gdy system rekuperacji planujemy założyć w starym, bądź już istniejącym budynku. Niestety przystosowanie budynku już istniejącego wraz z generalnym remontem to stanowczo większe koszty, niż założenie takiej samej instalacji w budynku dopiero co powstającym.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zalety

Zalety rekuperatora to jednak nie tylko oszczędności w wykorzystaniu poboru energii, poprzez odzysk ciepła z powietrza wydalanego z pomieszczenia. Istotną zaletą tej formy wentylacji jest otrzymywanie świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. Filtry zamontowane wewnątrz rekuperatora, przez które przechodzi strumień powietrza wwiewanego do pomieszczeń zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne takie jak kurz czy pyły, ale także CO2 oraz pleśnie, bakterie i wirusy.