Ogrzewanie podłogowe kalkulator

System smart home

Czy system smart home jest technologią przyszłości czy czymś co już dziś wkracza w nasze życie i bez czego za kilka lat nie będziemy mogli wyobrazić sobie prowadzenia domu? Niektórzy przewidują, że w całkiem niedługiej przyszłości większość nowo powstających domów będzie wyposażonych w przynajmniej kilka nowoczesnych systemów smart home.

W Polsce rynek systemów smart home jest jeszcze raczkujący, chociaż rozwija się całkiem obiecująco. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych jest on już mocno rozwinięty i biorąc pod uwagę tamtejsze rozwiązania i szybkość ekspansji już opracowanych technologii, Polska będzie szybko doganiać rynek zagraniczny.

System smart home

Systemy smart home to zespoły inteligentnych i mogących komunikować się ze sobą urządzeń podłączonych do wspólnej sieci. Dzięki funkcjonowaniu w obrębie jednego zespołu poszczególne czujniki i sterowniki są w stanie zarządzać większością funkcji domowych. Dzięki dostępowi do Internetu oraz aplikacjom mobilnym na telefon komunikacja z większością urządzeń jest w pełni możliwa ze smartfona czy komputera. Dzięki takiej sytuacji uzyskujemy dostęp do własnego domu i wszystkich jego najważniejszych funkcji i parametrów z każdego, dowolnego miejsca na ziemi. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do wi fi.

system smart home

system smart home

Sieć internetowa umożliwia nie tylko zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do sieci smart home ale także bieżące przeglądanie funkcjonowania poszczególnych urządzeń, a także sprawdzanie okresowych zestawień i poboru np. prądu.

Najpopularniejszym podziałem jaki do tej pory funkcjonuje w systemach smart home jest ten dzielący poszczególne urządzenia na bezprzewodowe, przewodowe oraz mieszane. Systemy i urządzenia przewodowe są tańsze w zakupie ale jednocześnie wymagają sporego okablowania, a to z kolei generuje potrzebne miejsce oraz sprawia dość duże kłopoty, zwłaszcza jeśli chcemy je dopasować do już istniejącego budynku. W przypadku tworzenia systemu smart home etapowo lub instalowania go w budynku podczas remontu, dużo lepszym rozwiązaniem będą urządzenia bezprzewodowe. Dzięki nowoczesnym, bezprzewodowym systemom smart home inteligenta może stać się każda, dowolna przestrzeń, bez znaczenia jest także dostęp do zasilania z sieci. Równie dobrze możemy w takim przypadku montować czujniki i kamery wchodzące w skald systemów smart home wewnątrz budynków oraz na zewnątrz, a także w ogrodzie.