Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Montaż ogrzewania podłogowego

Obecne systemy ogrzewania podłogowego są nowoczesnymi rozwiązaniami, które w łatwy sposób pomogą nam zwiększyć komfort ogrzewania pomieszczeń i co ważne, obniżą koszty zużycia energii. Instalacja i montaż ogrzewania podłogowego obwarowane są jednak pewnymi warunkami, które należy brać pod uwagę jeszcze na etapie projektowania. Kiedy jednak już zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników, pozostaje jeszcze jedno pytanie – jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybrać?

Wbrew pozorom decyzja nie należy do łatwych. Do wyboru mamy suchy i mokry system ogrzewania podłogowego, a każdy z nich posiada inne zastosowanie. Stąd, czy podłogówka będzie wykonana w mokrej czy suchej zabudowie zależeć będzie od kilku kwestii.

System ogrzewania podłogowego mokry

To rozwiązanie grzewcze tradycyjne polegające na zalaniu systemu grzewczego (rur) wylewką jastrychową, która po wyschnięciu stanowić będzie oparcie podłogi i jednocześnie element grzewczy.

Ogrzewanie podłogowe w technologii suchej

Stanowi  ono alternatywę dla systemu mokrego. Dzięki tej metodzie można zyskać niemal nieograniczone możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego, zarówno w budynkach nowo projektowanych jak i w starych, poddawanych renowacji czy gruntownemu remontowi. Gwoli wyjaśnienia – suche systemy ogrzewania podłogowego występują w różnych odmianach i wariantach, które można w prosty sposób dostosować do charakterystyki danego pomieszczenia i nawet do zabudowy legarowej! Zaleca się je również do stropów o małej nośności.

Wybór konkretnego rozwiązania grzewczego

Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania nie bójmy się zasięgnąć opinii fachowca. Montaż ogrzewania podłogowego wprawdzie nie jest wcale trudny ani specjalnie kosztowny ale czasem niuanse mogą zadecydować o późniejszej wydajności i efektywności całego systemu. Odpowiednie planowanie i montaż ogrzewania podłogowego w ostateczności może przełożyć się na późniejszy komfort jego użytkowników.

Dla osób pragnących spróbować własnoręcznego ułożenia swojej podłogówki, a obawiających się problemów instalacyjnych proponujemy oparcie na zabudowie suchej – bez wykonywania wylewki z jastrychu. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie obciąża stropu, można go wykonać samodzielnie, a samo wykonanie nie zabiera zbyt dużo czasu. Nie trzeba czekać na wyschnięcie wylewki bo takowej nie ma i od razu można przechodzić od jednego etapu prac do drugiego. Często ogrzewanie tego typu nazywane jest weekendowym, gdyż prace rozpoczęte przy jego montażu w piątek można z powodzeniem zakończyć w niedzielę i tego samego dnia cieszyć się ciepłem podłogowym.

Wykonanie ogrzewania podłogowego

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe w systemie suchym, co jest potrzebne do ogrzewania podłogowego i jaka jest kolejność prac przy montażu ogrzewania podłogowego? Oto krótki poradnik:

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe Katowice

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe Katowice

Na początek warto wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe powinno się wykonywać po zamontowaniu wszystkich innych instalacji i po zakończeniu prac tynkarskich. W innym razie może dojść do uszkodzenia zarówno przewodów grzejnych, jak i pozostałych elementów instalacji.

Montaż ogrzewania podłogowego powinno się rozpocząć od przygotowania niezbędnych narzędzi i materiałów, a także od dokładnego zaplanowania i wykonania projektu, a podłoga, na której będzie ono układane powinna być dokładnie wyrównana.

Sam montaż rozpoczynamy od przymocowania do ściany taśmy brzegowej/dylatacyjnej i profili brzegowych. Ich zadaniem będzie zapobieganie wypiętrzaniu się płyt oraz ich ewentualnego uderzania w przypadku wystąpienia rozszerzalności termicznej. Dodatkowo, wspomniane elementy, stanowią izolację termiczną. Po zamocowaniu taśmy brzegowej należy przystąpić do ułożenia paneli styropianowych. W zależności od rodzaju montowanego systemu mogą one mieć różną grubość i przeznaczenie do rur o także zróżnicowanej średnicy. W zależności od potrzeb panele te należy przyciąć do odpowiednich wymiarów tak by ściśle do siebie przylegały.

W następnej kolejności należy rozmieścić profile na rury grzewcze (wg sposobu zalecanego przez danego producenta), a następnie i same rury. Poszczególni producenci proponują różne sposoby montażu w oparciu o własne rozwiązania (z folią, bez folii, na szynach montażowych, na płycie z wypustkami itp.), z przeznaczeniem do różnych pomieszczeń.

Z reguły ułożenie rur odbywa się (najlepiej na tym etapie skorzystać z tzw. rozwijaka) na wcisk bez potrzeby jakiegokolwiek klejenia. Po zamocowaniu rur, kolejnym krokiem będzie ich podłączenie do rozdzielacza, przepłukanie systemu, wykonanie prób ciśnieniowych i sprawdzenie szczelności układu.

Podłoga na ogrzewanie płaszczyznowe

Jeśli wszystko jest w porządku można przystąpić do ostatniego etapu – ułożenia warstwy podłogowej. Rodzaj wybranej podłogi będzie determinował użycie odpowiedniego pod nią podkładu. Może to być płyta podkładowa lub mata wzmacniana siatką włókna szklanego. Końcowe prace przy systemie ogrzewania podłogowego dotyczyć będą regulacji hydraulicznej całej instalacji i montażu systemu sterowania ogrzewaniem.

I to właściwie wszystko! Powodzenia!


Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane montażem ogrzewania podłogowego w Katowicach, okolicach, a także innych miejscach w Polsce. Zgłoś się do nas również wtedy, kiedy jesteś instalatorem – zagwarantujemy korzystne warunki współpracy.

Może cię również zainteresować artykuł opisujący zalety ogrzewania podłogowego.